Gi en gave
Forsiktig forkynnelse
Lina trochez/Unsplash

Forsiktig forkynnelse

En ganske fryktsom forkynner syntes det var vanskelig å gjøre alle til lags. Fra noen fikk han høre at han ikke måtte legge fingrene mellom.

Men han burde preke med kraft lovens ord og det gode gamle evangeliet.
 
Andre ba ham bli mer vidsynt, se litt stort på ting, tenke på hele mennesket og passe på ikke å irritere noen. 
 
Følgen ble at forkynneren en dag avsluttet talen sin på denne måten: «Hvis dere ikke vender om, på en måte, og blir frelst, for å si det sånn, står dere i fare for, jeg er lei for å si det, å havne i fordømmelsen og helvetes ild, til en viss grad.»
 
Historien er naturligvis en overdrevet karikatur. Men den gir et innspill til en ikke uvanlig småprat under kirkekaffen, der prekenen diskuteres. Faktum er at mange av oss er åndelig sløve, vi trenger å vekkes opp, vi har et inderlig behov for å bli åndelig fornyet. Ja, vi kan lett ha fått harde hjerter.
 
Hvordan skal forkynnere og ledere gå frem da? Jeg har lest en artikkel av Larry Moyer om dette, og han gir noe å tenke på.
 
1. En forkynner bør alltid begynne på knærne, det vil si med å be til Herren. Vi må huske at vi faktisk ikke kan gjøre noe som kan røre ved det innerste i mennesker. Gud venter det heller ikke av oss. Den Hellige Ånd er alene i stand til å overbevise om sannheten. Det vi kan gjøre, er trofast å bringe frem budskapet fra Bibelen.
 
2. Vi må passe på hva slags holdninger vi har. Ydmykhet, ikke et kaldt hjerte, skaper en vinnende varme. Bibelen sier: «En Herrens tjener må ikke ligge i strid, men være vennlig mot alle … med saktmodighet … tilrettevise dem som sier imot, om Gud da kunne gi dem omvendelse, så de kunne kjenne sannheten.» Ja, Paulus ber oss tale sannhet i kjærlighet.
 
3. For det tredje er det viktig å stole på sannheten, ikke på følelser. Våre tanker og meninger har ikke stor vekt. Kristi tanker betyr mye mer, og de har virkelig autoritet. Derfor skal alle som vil være talsmenn for evangeliet, legge vekt på å gjenta, utfolde og anvende ordene fra Jesus. Gjør vi det på en trofast og riktig måte, blir ikke folk opptatt av om de er for eller imot deg, men de blir satt på valg, for eller imot Jesus.
 
4. Lær deg å kommunisere. For enkelte er kommunikasjon et fyord når det knyttes til kristent arbeid. Men da har de misforstått. God kommunikasjon pakker ikke inn sannheten, men tenker på hvordan sannheten kan sies på nye måter, gjøres tydeligere, hvordan en kan bruke gode illustrasjoner og pedagogiske kunnskaper. Hvordan kan jeg få frem budskapet kortere og mer poengtert? Hvordan kan språket bli klarere og bedre forstått?
 
Å tenke på alt dette gir ingen garanti for at en når frem med et vitnesbyrd om Jesus og Bibelen. Det er Gud som åpner og stenger hjertedører. Men han har ikke fritatt oss fra å bruke tanken, jobbe med saken og gjøre så godt vi kan.

OPM559
 

Vi vil vise omsorg for hele mennesket og forkynne evangeliet om frelse ved troen på Jesus, med et særlig fokus på områder som er stengt for tradisjonell misjon. Vi gjør det gjennom målrettet bruk av elektroniske og digitale medier nasjonalt og internasjonalt.

Gi en gave

Kontakt oss

38 14 50 20

Bergtorasvei 120,
4633 Kristiansand

post@norea.no

Gavekonto: 3000.63.49494

Vipps-nr: 74066

Org. nr: 931983342

Send oss en melding