God influensa
Influensa stammer tydeligvis fra det italienske uttrykket, som opprinnelig var knyttet til en sykdom som het influenza di freddo – innflytelse fra det kalde.
Det er ikke noe godt å få influensa – innflytelse fra det kalde. Men det fins gode former for innflytelse, en god influensa, som jeg vil snakke om i dag.
Vi er ut fra vår natur svært smittsomme mennesker. Det gjelder sykdom, men også slik at det eksemplet vi er, har en tendens til å spre seg blant andre like lett som influensa. Alle har innflytelse på andre. Er vi bevisst på det? Er det viktig for oss? Det slår meg hvordan et miljø av og til blir preget av slurv med penger, regnskap, driftsmidler, forskjell på firmaets og det private, ja, regelrett glir ut i korrupsjon. Like ille er det når et miljø blir preget av maktkamp, mobbing, negativt snakk og baktalelse. Det blir spisse albuer i stedet for hjelpende hender.
Hva kan en kristen gjøre når en havner oppi slike ting? Være et eksempel, være et godt forbilde. Øve en god influensa, en positiv innflytelse. Da er den gode gjerning viktigere enn de gode ordene. Folk kan tvile på det du sier, men de vil alltid tro på det du gjør. Eller som det er sagt: «En kopp med eksempel er bedre enn en bøtte med råd.» Og da er det selvsagt viktig at du ikke sier noe, men gjør noe annet. Ikke noe er mer forvirrende enn den som gir gode råd, men er et dårlig eksempel.
Apostelen Paulus skrev til den unge Titus, som han inspirerte til å være en god disippel og et godt eksempel: «Vis deg selv i alle ting som et forbilde i gode gjerninger, med uforfalsket lære, verdighet, sunn og ulastelig tale, så hver motstander må bli til skamme fordi han ikke har noe ondt å si om oss.»
Paulus nevner først de gode gjerningene, deretter de rette sannhetene, som han kaller uforfalsket lære. Deretter snakker han om verdighet. Det betyr at en er til å stole på, at en opptrer konsekvent i forhold til godtatte verdier. Videre peker Paulus på hvordan vi snakker – «sunn og ulastelig tale». Motstanderne må ikke ha noe negativt å si om oss. Nei, vi er ikke fullkomne. Men den som forandrer seg selv til det bedre, har gjort en god del for å forandre sin neste.
Det ligger et godt vitnesbyrd i det gode eksempel. Du får innflytelse ved å være annerledes på en god måte. Da får andre lyst til å følge deg. «Folk blir ledet til himmelen mer ved fotspor enn ved veiskilt.» En kristen viser hvem han er ved å vise hva han gjør med det han har.
Det er lett å si noe og prøve å ha innflytelse ved gode ord og appeller. Men det kan koste ekstra innsats å praktisere dem. Det er sant som det er sagt, at «den som praktiserer det han underviser om, må legge inn litt overtid».
«Ta profetene, som talte i Herrens navn, til forbilde i det å lide ondt og være tålmodige,» skrev Jakob. Influensa er smertefullt. Å øve innflytelse koster noe. Men slik kan vi følge Jesus. «Kristus led for dere, og etterlot dere et eksempel, for at dere skal følge i hans fotspor,» skrev Peter.
OPM324