Gi en gave

LIKEVERD

En søndagsskolelærer fikk to nye gutter i klassen sin. Hun registrerte dem i protokollen og spurte om alder og fødselsdag.

Den modigste av de to sa: «Vi er sju år begge to. Min bursdag er 8. april 1976, og broren min har bursdag 20. april samme år.» 

«Jamen, det er da umulig?» svarte søndagsskolelæreren. 

«Nei, det er det ikke,» sa den mer stille broren. «En av oss er adoptert.» 

«Hvem av dere?» spurte læreren før hun fikk tenkt seg om. 

De to guttene så på hverandre, smilte, og den modigste av dem sa til søndagsskolelæreren: «Vi spurte pappa om dette for en stund siden, men han sa bare at han er like glad i oss begge to, og han kunne ikke lenger huske hvem av oss som er adoptert.» 

Dette var uttrykk for en vakker holdning, og det minner om noe apostelen Paulus skrev i Romerbrevet: «Men er vi barn, da er vi også arvinger. Vi er Guds arvinger og Kristi medarvinger …» Paulus sammenligner forholdet med en adopsjon. De som tror på Kristus, er blitt hans adopterte brødre og søstre, adopterte sønner og døtre av Gud. 

Som fullt ut adopterte og aksepterte barn deler vi arven sammen med den enestående Guds Sønn, Jesus. Dette vitner om et likeverd og en likestilling som er helt enestående. Ikke rart at hele skaperverket lengter etter å se hva denne fulle adopsjonen innebærer! 

I dag blir en verdi som heter likestilling mye framhevet. Vi har til og med en egen likestillingslov, og den handler særlig om forholdet mellom menn og kvinner. 

Men vi vet at ikke alle kan ha samme stilling eller være i samme posisjon. Derfor har vi en vel så viktig verdi å peke på, nemlig likeverd. 

Alle har lik verdi. Det er flott når søsken i samme familie opplever at de er like verdifulle for far og mor, kanskje til og med om én eller flere av dem er adoptert. 

Men en enda større utfordring er det å se på personer med ulik styrke, ulik alder, med ulik hudfarge og kultur, som like verdifulle. 

Bibelen understreker gang på gang at vi er likestilt i verdi overfor Gud. Et sitat lyder slik: «For her er det ikke forskjell på jøde og greker. Alle har den samme Herre, og han er rik nok for alle som påkaller ham.» Gud er rik nok til å behandle alle likt, alle som oppsøker ham. De som stenger seg ute fra ham, kan ikke Gud gjøre stort med. Men han har gitt oss et forbilde i å se på alle mennesker som likeverdige, for de er skapt av den samme Gud og har fått sin plass på den samme jord. 

I Jakobs brev skriver Jakob: «Mine brødre! Dere kan ikke tro på vår Herre Jesus Kristus, herlighetens Herre, og samtidig gjøre forskjell på folk. Sett at det kommer to menn inn i menigheten – den ene i fine klær og med gullring på fingeren, den andre fattig og i skitne klær. Så sier dere til ham som er pent kledd: «Vær så god, her er en god plass», men til den fattige: ’Du kan stå der’, eller: ’Sett deg her på gulvet ved føttene mine’ … Men gjør dere forskjell på folk, synder dere, og loven anklager dere …» 

Menneskets likeverd – glem ikke den verdien.

Vi vil vise omsorg for hele mennesket og forkynne evangeliet om frelse ved troen på Jesus, med et særlig fokus på områder som er stengt for tradisjonell misjon. Vi gjør det gjennom målrettet bruk av elektroniske og digitale medier nasjonalt og internasjonalt.

Gi en gave

Kontakt oss

38 14 50 20

Bergtorasvei 120,
4633 Kristiansand

post@norea.no

Gavekonto: 3000.63.49494

Vipps-nr: 74066

Org. nr: 931983342

Send oss en melding