Falle fra og så omvende seg?
og har smakt Guds gode ord og den kommande verdas krefter, og så faller fra, de kan umulig igjen fornyes til omvendelse. De korsfester Guds Sønn for seg og gjør ham offentlig til spott. Ka seie du til dette? (Malin, 22 år)
SVAR:
Det første jeg vil si, er at det skjer store og underfulle ting med dem som blir frelst, ifølge det ordet du siterer fra i Hebreerbrevet. De som tror på Jesus, blir opplyst, de har fått gå fra mørke til lys. De får smake på gaven fra himmelen, den nåden vi skal få nyte helt og fullt en gang i evigheten. Så står det at de har fått del i Den Hellige Ånd. Dermed har de fått en tro som er bevisst og levende. Ja, ikke bare det. De har smakt Guds gode ord og den kommende verdens krefter. Brødet fra himmelen er blitt åndelig mat, de har fått drikke av livets vann.
Men så kan det skje at noen faller fra dette. Å falle fra er ikke det samme som å falle i synd. Det har mange av troens store helter gjort, for eksempel David og Peter. Men de ba Gud om tilgivelse, reiste seg igjen og fikk begynne på nytt.
Frafall blir det når en bevisst bryter med Kristus. En avviser ham og ler av ham, til tross for at en har opplevd hvor stor han er. Dermed er det som om de korsfester Jesus på nytt. Nå har vi på en måte korsfestet Jesus alle, idet vi syndet og falt. Men Jesus ba for oss: «Far, forlat dem, for de vet ikke hva de gjør.» (Luk 23,34).
Men i et frafall vet de hva de gjør, de som kaster vrak på Guds nåde. Den samme synden omtaler Jesus som «spott mot Ånden» (Matt 12,31-32), mens Johannes kaller den «synd som er til døden» (1. Joh 5,16).
Når Gud tidlig og sent har kalt et menneske til frelsen, og vist sin kjærlighet gjennom mange forhold, kan det bli som om Gud møter en vegg av hardhet. Da har dette mennesket stengt seg ute fra nåden.
Harde hjerter oppstår ikke over natten. Det kan være en lengre prosess. Derfor er det så viktig at vi ber Gud om å holde oss våkne og gi oss en følsom samvittighet.
Pass på at du ikke tar det lettvint med synden, så du «gjør Den Hellige Ånd sorg» (Ef 4,30). Vi kan vel si det slik at hvis du er urolig for om du har syndet mot Den Hellige Ånd, så er det nettopp Ånden som har skapt denne uroen. En levende kristen er takknemlig for stadig å bli vekket opp.
OPKL092