Gud kan bruke lidelse!
De tre vennene til Job feilet i å snakke rett om Gud og Jobs lidelse, og dermed også i å trøste ham. Men så kom Elihu på banen. Han var mye mildere mot Job enn de andre var. Han avslørte at det ikke dreide seg om en syndig handling som årsak til det som skjedde, men Jobs reaksjon på lidelsen. Guds rettferdighet var mer verd enn Jobs egen rettferdighet, og lidelsen var ikke straff. Gud brukte den til å rense Job og vise ham mer av hvem Gud er.
Og nettopp det gjelder oss også, tror jeg. Gjennom lidelse og tunge perioder vil Han vise oss sider av seg selv, som vi ikke får se ellers. Det kan også lære oss viktige sider av troen og rense oss. Det Gud viste gjennom Jobs liv, sprengte det bilde mange hadde av Gud på den tiden. Kanskje nettopp det du går gjennom nå, vil en gang der framme vise oss enda mer hvilken stor, god og trofast Gud vi elsker og tjener.
Så kan vi grunne litt på dette med hva som er vår reaksjon på lidelse. Er det bare noe ondt, noe som må ryddes av veien fortest mulig, noe som er slitsomt, som forstyrrer det vi egentlig skulle ha gjort. Eller klarer vi å se Guds rensende hånd i det? Og ikke minst, å se de nye sidene vi ser av Ham, der vi får oppleve Hans nærvær, Hans trofasthet, Hans nåde på slike måter som du ikke får likevel. Jeg oppmuntrer deg til å se etter det.
Av Eli Fuglestad.
TFT 790.