Gi en gave
700 fanger satt i frihet

700 fanger satt i frihet

Han var oppgitt og fortvilet. Hvorfor hadde ekteskapet hans gått i stykker?
Av: Per Birkeli 29/11/23

Og hvorfor var det så mange andre menn som også på ulike måter mislykkes totalt med å håndtere livet? Hva kunne grunnen være til at så mange menn ender opp som slaver av rus og pornografi?

Livet til amerikaneren Lonnie Berger lå i ruiner. Ikke i sin villeste fantasi hadde han trodd at tilværelsen skulle bli så vanskelig som den nå hadde blitt. I sin fortvilelse ropte han til Gud. Svaret han fikk, var at den allmektige Gud så ham i hans nød. Samtidig fikk den nedbrutte mannen en visshet om at hans egne vonde erfaringer ville bli til hjelp for andre mennesker. Gud lot Lonnie Berger forstå grunnen til at kristne menn ofte tar uheldige valg: de holder seg ikke nær til Jesus, og de kjenner ikke Guds ord og Hans gode vilje for våre liv. Når Jesus ikke får den plassen i livene deres som han skulle hatt, er det lett å ta dårlige valg som gjør at livet tar en uheldig retning.

Dermed begynte arbeidet med å utarbeide et bibelbasert undervisningsopplegg for menn i alle aldre. Konseptet, Every Man a Warrior, hjelper menn til å ta mer ansvar både for eget og andres liv. Konseptet, som i Norge er lansert under navnet Troens Menn, brukes nå i 58 ulike land – på 24 forskjellige språk. Et av disse landene er Kenya, der Noreas partner har fått myndighetenes tillatelse til å bruke det nye konseptet for å undervise mannlige fanger i 49 ulike fengsler. Og resultatet er overveldende. I løpet av fjoråret tok 700 fanger imot Jesus som sin Frelser etter å ha deltatt i Troens menn-grupper.

Regjeringen i Kenya har nå bedt partneren vår om hjelp til å gi offentlig ansatte fengselsprester en grundig innføring i Troens Menn-konseptet. Slik kan de ta ansvar for å undervise nye grupper. Mannen som har det øverste ansvaret for alle landets 120 fengsler, har bedt om hjelp til å introdusere konseptet i alle fengslene i Kenya.

De 700 fangene som i løpet av fjoråret tok imot Jesus som sin Frelser, har ikke blitt satt fri fra fengslene der de soner sine dommer. Men de er blitt satt fri til å leve sine liv i åndelig frihet gjennom troen på Jesus.

Mange erfarer at undervisningen de får gjennom Troens Menn hjelper dem til å regelmessig bruke tid sammen med Gud gjennom bibellesning og bønn. Når Jesus på denne måten får mer plass i livet, blir sinn og tanker forandret, og det skjer en gradvis forvandling. Personer som før var bundet av usynlige lenker, blir satt i frihet. På denne måten ble 700 kenyanske fanger satt i frihet i 2022.

Les våre nyhetsartikler om mediemisjon
Alle episodene ute
Podkastserien "Fra sår til styrke" har fått en varm mottakelse.
Les mer
Guds unådde folk
Per Birkeli har vært på reise i Israel og gir oss et blikk på arbeidet Norea er med på.
Les mer
Fortsatt over 40 prosent
2000 år etter misjonbefalingen ble gitt, er det fortsatt altfor mange som ikke kjenner Jesus.
Les mer
Håper vi ser deg!
Norea er å finne flere steder i sommer.
Les mer
Pionermisjon i Indonesia
Det virket umulig for mennesker, men Gud er i arbeid.
Les mer
Nå er det deres tur
På en av Indonesias mange øyer bor en folkegruppe på 1,5 millioner mennesker.
Les mer
Helse førte til frelse
Gud virker på ulike måter for å nå mennesker med evangeliet.
Les mer
Ny podkastserie: Fra sår til...
Ny podkastserie som kombinerer psykologi og kristen tro for å ta vare på hele mennesket.
Les mer
En dag fikk han høre noe på...
Nashwan* og familien hadde prøvd alt for at faren skulle bli frisk, men ingenting hjalp.
Les mer
Høsttur til Tyrkia
Har du lyst til å bli med Norea på tur og bli bedre kjent med TV-arbeidet til SAT-7 Türk, kombinert med å besøke en av verdens mest besøkte...
Les mer
Pastor "på boks"
De lever under krevende forhold. Likevel er det kirkevekst. Hvordan er det mulig?
Les mer
Forvandling i familier og...
Programmene som lages på K-språket har store ringvirkninger.
Les mer

Vi vil vise omsorg for hele mennesket og forkynne evangeliet om frelse ved troen på Jesus, med et særlig fokus på områder som er stengt for tradisjonell misjon. Vi gjør det gjennom målrettet bruk av elektroniske og digitale medier nasjonalt og internasjonalt.

Gi en gave

Kontakt oss

38 14 50 20

Bergtorasvei 120,
4633 Kristiansand

post@norea.no

Gavekonto: 3000.63.49494

Vipps-nr: 45085

Org. nr: 931983342

Send oss en melding