Gud har godkjent hyggelige hobbyer
Det fins hundrevis av hobbyer å slappe av med, tusener av spesialiteter å grave seg ned i. Alle kan finne noe godt å glede seg med.
Dette kan nevnes i en andakt fordi Bibelens Gud faktisk oppmuntrer oss til å ha slike kilder til fornyelse og takknemlighet.
Filipperbrevet blir kalt Gledens brev. I det fjerde kapitlet oppfordrer apostelen Paulus til å vise glede - alltid. Dernest nevner han noen av grunnene for glede. Gleden ligger i Herren selv, men også i det å ha et saktmodig sinn, en bekymringsløs holdning, et tillitsfullt bønneliv, og Guds fred i hjertet.
Men så er det som han åpner alle sluser på vid vegg og påstår: Alt godt og vakkert kan bli en kilde til glede:
"Alt som er sant, alt som er ære verd, alt som er rettferdig, alt som er rent, alt som er verdt å elske, alt som folk taler vel om, alt som duger og er ros verd - gi akt på det!"
Dette ordet viser oss veien til en kristendom som ikke er overåndelig eller livsfjern. Er du sliten, kan du få fornyelse i et bibelord, men også i en fisketur.
Et godt måltid mat skal vi kunne ta imot med samme glede som vi tar imot Guds fred.
Den samme Gud som rikelig gir av sin åndelige mat, har frembrakt millioner av modne blåbær til oppmuntring for dem som gidder å hente ut denne gleden.
Ingen ting må få ta makten over oss. Men den store og rike Gud unner deg å ha det godt og være glad. Ta imot med takknemlighet de midlene han bruker for å gi deg livsmot.
Fil 4:8