Selvrettferdighet eller Guds rettferdighet?
Laodikea betyr "folkets rettferdighet". Og menighetens problem er nettopp selvrettferdighet. De ser ikke lenger sin egentlige posisjon eller behovet for Jesus og det Han kan gi. Denne byen var også kjent for medisinerskole og øyesalve, men Jesus tilbyr en bedre salve, står det (v. 18). Menigheten ble beskrevet som lunken. Og når du er lunken, er du en miks av kald og varm, en miks av verden og Gud, kanskje (Jak. 4, 4). Å være lunken er også å være likegyldig, og det er altså det verste.
Dette brevet er det strengeste av alle brevene i Åpenbaringen, men selv her er det håp. Menigheten er elsket selv om den har mista fokus (v. 19)! Vi trenger alle å søke Guds rettferdighet først, sier Bibelen (Matt. 6, 33). Og den som åpner opp for Jesus, får oppleve felleskap med Ham og gode gaver som overgår det menneskene kan gi (v. 18-19). Det gjelder å holde troens flamme brennende (Rom. 12, 11)!
Så skal vi ikke være redd for å ta et grundig blikk på oss selv, og la Jesus få peke på de områdene i livet vårt som trenger korrigering. Han gjør det av omsorg, for Han ønsker å vekke oss opp og tenne brannen i oss på ny. Han ønsker å vekke oss opp av likegyldigheten og lunkenheten. Ved å søke Ham, så kan vi bli brennende, varme, engasjerte kristne!
Av Eli Fuglestad.
TFT 727.