Å ligne den tålmodige sauen
Og nettopp slik sier Det nye testamente at det skjedde. Riktignok så sa Jesus littegrann, men det var ingen krangel eller protester mot det som skjedde. Han viste i praksis det Han hadde sagt, at Han er tålsom, det vil si at Han har disiplinert kraft, og at Han er ydmyk, som det står (Matt.11,29). Begge deler ser vi i sving i Getsemane og i de ulike "rettsalene". Det vil si, i hagen var han først full av angst, men da den store flokken kom for å ta Ham, var Han så behersket og autoritær, at de falt til jorden, står det (Luk. 22,44; Joh. 18,6).
Å, det er en stor øvelse å ligne Jesus når vi blir urettferdig behandla og urettmessig straffa! Grunnen til at vi kan makte det, finner vi også i Jesu eksempel: å overlate vår sak til Gud som skal dømme rettferdig (1. Pet. 2, 20-23). At Jesus stod opp igjen, er faktisk beviset på det løftet, kan vi lese (Apg. 17,31)!
Så er det kanskje det vi trenger å øve oss på i dag, å tie i stedet for å klage, å tie i stedet for å kjefte tilbake, å tie når andre anklager oss…Må Jesus gi oss visdom til å velge klokt og ligne Ham!
Av Eli Fuglestad.
TFT 708.