Historisk musikkprosjekt
Det er Roald Arnesen som sier dette. Han er til daglig forkynner og musiker i Norea og er ansvarlig for prosjektet som handler om å produsere en kristen somalisk sang. Han forteller at somaliere er glade i å synge, men det kristne somaliske miljøet har få sanger å velge mellom. Spesielt de yngre savner et større utvalg. En kristen somalier har skrevet en låt, «So Raac» (Følg meg), og det har vært et ønske om å utgi denne profesjonelt slik at sangen kan nå ut til et større publikum. Initiativet til dette kommer fra en av våre samareidspartnere, som har spurt Norea om å bidra med våre ressurser. I Noreas musikkmiljø har vi kompetanse, både musikalsk og teknisk, og gode studiofasiliteter.
Utfordringer og Guds ledelse
Somalisk musikk er en annerledes type musikk enn det vi er vant med. Musikken deres er mer rytme-drevet enn harmonisk drevet. En utfordring er også at det ikke finnes mange kristne somaliere som spiller egne instrumenter. Når de er samlet i sine fellesskap og skal synge, klarer de seg stort sett med en tromme, eller en jerry-kanne som de slår på. Den store utfordringen har vært å finne en måte å produsere sangen profesjonelt, og lage et godt arrangement, samtidig som alt skjer på deres egne premisser. Her har Gud ledet oss på en fin måte. Vi har blitt kjent med Robin Rolfhamre, musikk-professor ved Universitetet i Agder, og han har vært en uvurderlig ressurs. Rolfhamre er en av ytterst få her til lands som trakterer arabisk lutt (oud), som er hovedinstrumentet i somalisk musikk. Han har studert ulike typer folkemusikk, samtidig som han lager filmmusikk for Netflix og andre store aktører. Rolfhamre er en kristen med stort hjerte for Noreas misjonsarbeid, og jeg må virkelig si at samarbeidet med Robin har vært spennende. Han har funnet en måte å kombinere det tradisjonelle med det moderne, og dermed løftet prosjektet til et nivå vi på forhånd bare kunne drømme om. All ære til Gud!
Evangeliseringsverktøy
Norea har et iverordna mål med dette prosjektet forteller Roald: – Sang er fellesskapsbyggende, og vi håper og tror at prosjektet kan bidra til utvikling av somaliske kristne fellesskap rundt omkring i verden. Somaliere er glade i musikk og poesi. Denne sangen formidler evangeliet på en poetisk måte, og den er derfor et evangeliseringsverktøy i seg selv. Teksten forteller om Guds kjærlighet, at Jesus er Veien, Sannheten og Livet, at han stod opp fra de døde og at kommer igjen. Og lytteren inviteres gjennom hele sangen til å bli med og følge Jesus. Hele prosjektet passer med andre ord godt inn i Noreas mediemisjons- profil.
Når sangen er ferdig produsert, blir den publisert på de ulike strømmetjenestene. Planen er også å lage en musikkvideo som skal legges ut på YouTube. Og om Gud vil, kan det komme flere tilsvarende produksjoner siden, avslutter Roald.